WordPress İçin Google Captcha Eklentisi

İçerik yönetim sistemlerinin en büyük problemlerinden biri spam yorumlardır. Bu problemi ben de büyük oranda yaşadığım için bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum. Bildiğiniz gibi uzun aralar verdim istemeden de olsa. Bu süreçte yönetim paneline her girdiğimde binlerce spam yorum bana el sallıyordu… Bu yazıda wordpress için google captcha eklentisi nasıl kurulur onu göstereceğim. Aslında wordpress panelinden yorumları kapatarak da spam yorumların önüne geçmiş olursunuz fakat normal ziyaretçilerinizden de olursunuz.

Ben kendi kullandığım eklentiden bahsetmek istiyorum. Ücretsiz olarak kullanabildiğimiz eklentinin ücretli sürümü de mevcut. Ücretsiz sürümde sadece yorum, giriş ve kayıt formlarında kullanılabiliyor. Bu da zaten spam yorumları engellemek için yeterli oluyor. Ücretli PRO versiyonu kullanmak istiyorsanız fiyatları buradan öğrenebilirsiniz.

  • 1) Soldan Eklentiler -> Yeni Ekle yolunu takip edin, sağ üst köşedeki arama kutucuğuna  yazın,
  • 2) Açılan sayfadan Google Captcha (reCAPTCHA) by BestWebSoft başlıklığının yanındaki Hemen Yükle butonuna basın ve eklentinin kurulmasını bekleyin, kurulum tamamlandığında etkinleştirin,
  • 3) Eğer sürümünüz ile uyumlu değilse öncelikle wordpress sürümünüzü yükseltmelisiniz.

  • 4) Etkinleştirme yaptığınız zaman eklentiye ulaşabileceğiniz kısım sol menüye eklenir. Google Captcha yani eklenti adına tıklayın, ayar sayfası açılacaktır. Şimdi bu kısma kadar olan kısım eklentiyi kurmak içindi şimdi ise aşağıdaki grafikte 2 numaralı alan içine aldığım Get the API Keys yazısına tıklayarak google’dan Site Key ve Secret Key alarak mavi ile işaretli alanlara gireceğiz.

  • 5) Açılan sayfadaki şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Alanları aşağıda bulunan resimdeki gibi doldurup Register butonuna basın.

  • 6) Size özel olarak oluşturulan anahtar değerleri aşağıdakine benzer olacaktır. Kimseyle paylaşmayın.

  • 7) Site Key ve Secret Key değerlerinizi alın ve aşağıdaki alanlara yapıştırarak sağ taraftaki Save Changes butonuna tıklayın.

İşlem tamamlandı. Artık seçenekleri işaretlemenizle doğru orantılı olarak siz bile sisteme girerken karşınızda bu uygulamayı göreceksiniz. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir