500 Internal Server Error Hatası Çözümü

Merhaba,

Geçenlerde ajax ile çalışan bir form eklentisi olan jQuery Form Plugin eklentisini içerisinde barındıran bir temayla çalışırken Hatası aldım. Pek de uzun bir süre çözmeye çalıştım, internette aradım v.s. Velhasıl hiç bir çözüm yolu benim sorunumu çözmedi. Daha sonrasında ben yine uzun uğraşlar sonucu hatanın bendeki sorununu buldum ve çözdüm şimdi aşağıda önce diğer yollarını sonra da benim hatamın neden kaynaklandığını ve benim bulduğum çözüm yolunu paylaşacağım.

Yukarıdaki yazımdan da anlaşılacağı üzere, error hatası olmanızın pek çok sebebi var ve büyük olasılıkla dosyanızı yanlış yapılandırdığınız için ve genellikle de wordpress sitenizden alıyorsunuz. Ben wordpress siteden almadın onu da belirteyim.

Prosedüre uygun olması açısından ve bir sorunla karşılaşmamanız açısından dosya ve veritabanı yedeklemelerinizi yapmanızı tavsiye ediyorum.

WordPress Kullanıyorsanız;

Kullandığınız eklentileri devre dışı bırakın,
PHP limitinizi arttırın,
Yeni bir .htaccess dosyası oluşturun,
CHMOD izinlerini kontrol edin,
Wordpress’i yeniden indirerek wp-content ve wp-includes klasörlerini yeniden yükleyin,
Hosting firmanızla iletişime geçin

Worpress Kullanmadan Hata Alıyorsanız;

İşte benim için önemli olan kısım burası. Yukarıdaki bazı maddeler burası için de geçerli tekrar yazacağım aşağıda.

PHP limitinizi arttırın,
.htaccess dosyanızı yeniden yapılandırarak kontrol edin,
CHMOD izinlerinizi kontrol edin ve deneyin,
* PHP sürümünüzü kontrol edin ve kullandığınız class’ların hangi sürümlerde çalıştığına bakın!

Benim sorunum, kullanmaya çalıştığım, tema ile gelen phpmailer kütüphanesinin, yine benim farklı sebeplerden sürümünü düşürdüğüm PHP ortamında çalışmamasından kaynaklanıyordu. Verileri gönderdiğim sayfaya dahil ettiğim bu dosya benim olmama sebebiyet verdiğini fark ettim. Eski sürüm bir kütüphane buldum ve sorun çözüldü.

500 Internal Server Hatası ne yazık ki her zaman net çözümü olan bir sorun değildir çünkü bu hatayı almanıza sebebiyet verecek çok sebep var. Bu sebepten inşallah yukarıda verdiğim çözüm yollarından biri ile  sorunuzu çözersiniz. Çözemezseniz aşağıya yorum bırakın bakalım bir hal çaresine.

Bir önceki yazımda Kocaeli Özel Yazılım Geliştirme başlığında bir yazı yazmışım okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir