Kopya İçerik Kontrolü – Copyscape

Uzun yıllar firmalar için SEO hizmeti vermiş ve kendi sayfaları için bu alanda çalışmalar yapmış biri olarak kopya içeriğin ne kadar zarar verici ve etik olmayan bir durum olduğunu sürekli olarak anlatmaya ve denen işlemleri geçerli kılan anahtarların en büyüğünün özgün içerik olduğunu yaymaya çalıştım. Tabii ne kadar anlatırsanız anlatın, siz yapmasanız da birileri sizin yazılarınızı alıp kendi sayfasında paylaşabilir.

Eğer saatlerce uğraşıp ortaya özgün birşeyler çıkarıyor ve bu emeklerinizin başkaları tarafından alınarak kendi yazılarıymış gibi yayınlamalarından korkuyor ve bunu kontrol etmek istiyorsanız kullanmanız gereken araç Copyscape.

ile ister makale ister tüm siteyi kontrol ettirebilirsiniz. Ancak makale kontrol ettirebilmeniz için premium hesap almanız gerekmekte. Premium hesap aldığınızda 2000 kelimeye kadar olan makalelerinizi kontrol ettirebilirsiniz. Web sitesi kontrol ise şu şekilde oluyor, kontrol ettirmek istediğiniz domaini arama alanına yazıyorsunuz ve Go diyorsunuz. Ben scetinkaya.com yazıp arama yaptım ve sitemden alınıp yayınlanan herhangi bir yazı olmadığı için No results were found for this page. Click below to try some other pages on your site: sonucunu ve bana ait olan sayfaları çıkardı. Ancak ünlü bir haber sitesi araması yaptığımda, siteden aynen alınan yazılara ait içerikleri linklerini ve yazının kısa bir özetini listeledi. Böylelikle hangi sitenin o ünlü haber sitesinden ya da sizin sayfanızdan içerik kopyaladığını bulmuş oldunuz. Şimdi gerekeni yapmak size kalmış :).

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir