Jquery Seçiciler – Jquery HTML Eleman Seçicileri

Merhaba, bu yazımda Jqeury de seçicileri anlatmaya çalışacağım ve html elemanlarına nasıl müdahale edebileceğimizden bahsedeceğim. Bir önceki yazımda Jquery Nedir? ve Nasıl Kullanılır? başlıklı yazımda Jquery’e bir giriş yapmış, kısa örnekler vererek açıklamalarda bulunmuştum.

Jquery kütüphanesi ile haşır neşir olmaya başlayacaksanız evvela seçicileri öğrenmeniz gerek. Bu arkadaşlardan bi-haber bu kütüphaneyi herhangi bir şekilde kullanmanız neredeyse imkansızdır. Önceki yazımda da küçük bir giriş yapmıştım.

Jquery Seçicileri Tanıyalım

Jquery’de seçicileri birkaç başlık altında inceleyelim;

  1. Basit Seçiciler,
  2. ID Seçiciler
  3. Class Seçicileri,
  4. Hiyerarşik Seçiciler,
  5. Form Seçiciler.

Şimdi yukarıdaki seçicileri, her başlıkta örnekler olacak şekilde tek tek ele alalım.

Basit Seçiciler

Herhangi bir küme ve filtre belirtmeden sayfadaki elemanları seçelim,

Örnek;

şeklinde sayfada bulunan bazı elemanları toplu halde seçebiliyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, mesela div tagı belirtirsek tüm div taglarının etkileneceğidir.

ID Seçiciler

Bildiğiniz gibi sayfada aynı id değerine sahip birden fazla eleman kullanılamaz. Bunu göz önünde bulundurduğumuzda seçeceğimiz eleman sayfada zaten teke düşmüş olacak. Yine bildiğiniz gibi id belirteci # işaretidir.

Örnek;

Yukarıda 2 örnek var, aklınızı bulandırmasın, yazilim id değerindeki elemanı seçmek için $(“#yazilim”) seçicisini kullandık. Gizlemek için ise sonuna .hide() metodunu ekledik. Bu metodu ilerleyen yazılarda anlatacağım.

Class Seçiciler

Sınıflar (class’lar), sayfada birden fazla kullanılabilen ve id gibi en kolay işlem yapılabilen seçicilerdir.

Örnek;

Yukarıdaki örnekte class değeri tasarim olan elemanların arka planını kırmızı yaptık. Gördüğünüz gibi jquery ile çalışmak oldukça basittir.

Hiyerarşik Seçiciler

Jquery ile bir elemanı belirterek yalnızca o eleman içesinde bulunan elemanlara da ulaşabiliriz. Hemde herhangi bir class ya da id değeri olmasına ihtiyaç duymadan.

Örnek;

şeklinde kullanabiliriz. Burada yüzlerce örnek yaparak pekiştirmek ve anlatmak mümkün. Bir html sayfası oluşturup istediğiniz kadar varyasyon ile örneklerinizi çoğaltabilirsiniz.

Form Seçiciler

Jquery form elemanları üzerinde de diğer elemanlar, id ve class’lardaki gibi kullanılabilir.

Örnek;

şeklinde form elemanlarına da erişebiliriz. Burada da yine dikkat edeceğimiz husus belirttiğiniz elemanların tümünün seçileceğidir.

Örnekler çoğaltılabilir. Jquery Seçiciler ve Jquery HTML Eleman Seçicileri konularına kendimce kısa bir anlatım getirmeye çalıştım. Bu yazılık bu kadar. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir