Jquery Nedir? – Nasıl Kullanılır?

Merhaba, bu yazımda ve sorularına cevaplar verecek, örneklerle açıklayacağım. Bundan sonra siteye düzenli olarak Php ve Javascript kategorilerinde olduğu gibi Jquery kategorisinde de yazılar ekleyecek ve seri halde tamamlamaya çalışacağım.

Jquery Nedir?

Jquery en basit tanımıyla bir Javascript kütüphanesidir. Piyasada pek çok kişi tarafından gerek kullanım kolaylığı, gerekse çalışma hızı yüzünden tercih edilir. Tabi ki ben de çok uzun zamandır jquery kullanırım hatta şöyle ki, javascript kullanımım daha azdır. Bunun en büyük sebebi yazım kolaylığı, jquery kodlarının daha kısa olması ve sayfalarda seo konusunda google abimizin jquery kütüphanesine bakışıdır.

Css ve Html ile yapılamayan bazı efektif işle de jquery ile yapılabiliyor. Gerçi bu yazıyı yazdığım tarihte artık css ve html ile de pek çok işi rahatlıkla yapabilirsiniz ancak jquery bu konularda bilgisi zayıf olan kişilere de ilaç niteliğinde bir kütüphanedir. İnternet explorer 6 ve diğer tarayıcı uyumsuzlukları için de farklı farklı çözümler bulunur. Yani çalışmayacağı alan yok diyebiliriz kısaca..

Jquery Nasıl Kullanılır?

Jquery kullanabilmek için kütüphaneyi sayfanıza bir şekilde dahil etmeniz gerekir. İsterseniz jquery.com adresinden çekebilir, isterseniz indirip kendi sunucunuzda barındırabilirsiniz. Ben genellikle sayfa açılış hızını düşürmemek adına jquery’nin sıkıştırılmış halini indirip kendi sunucuma yüklemeyi tercih ediyorum. Eğer jquery üzerinde değişiklik yapmak gibi bir düşünceniz yoksa siz de sıkıştırılmış dosya ile işlerinizi halledebilirsiniz. Değişiklik yapacaksanız sıkıştırılmamış dosyasını da kullanabilirsiniz.

Direk jquery.com sitesinden çekerek kullanalım;

şeklinde ekledik. Şu anki sürümü 3.3.1 olduğu için ben onu ekledim siz o an en güncel olan sürümü çekip kullanabilirsiniz.

Sunucumuza yükleyerek kullanalım;

şeklinde eklememiz gerekir. Şu an sunucumuzun ana dizininde bulunan js klasörü içine jquery-3.3.1.min.js dosyasını yükledik ve sayfamıza çağırdık.

Javascript kütüphaneleri ve kodlarının genelde sayfanızın </body> tagı ile </html> tagı arasına yani sayfanın sonuna koyulması tavsiye edilir. Bunun sebebi sayfa açılışı sırasında javascript dosya ve kütüphanelerinin yüklenmesinin beklenmemesi ve sayfanın düzgün görünerek açılmasının sağlanmasıdır.

Neyse, gelelim jquery’nin nasıl yazıldığına.

Jquery Nasıl Yazılır?

Jquery dosyasını sayfamıza çektik ve artık yazmaya hazırız. Jquery operötürleri $ ve jQuery’dir. Ama ben genelde $ operatörü ile yazıyorum.

Aşağıdaki örnek sayfa hazır hale geldiğinde jquery kodlarının çalışmasını sağlar;

Yukarıdaki sayfayı çalıştırdığınızda ekranda “Merhaba, Jquery çalıştı!” mesajı çıkacaktır. Yukarıda da belirttiğim gibi sayfa hazır olduğunda çalıştırılmasını istediğimiz için  $(document).ready(function(){…}); fonksiyonunu kullandık.

Şimdide sayfada bulunan bir div elemanını seçerek işlem yapalım;

Çıktı;

Div nesnesinin içine bu metni yaz.

Yukarıdaki sayfayı çalıştırdığınızda ekrandaki çıktı yukarıdaki gibi olacaktır.

Bu sayfa Jquery serimin ilk yazısı oldu. Bu yazıda Jquery Nedir? Nasıl Kullanılır? sorularına kendimce cevap vermek istedim. Sonraki yazılarda kullanımı ve örnekleri detaylandırmayı hedefliyorum şayet bir aksilik olmazsa. Bu yazılık bu kadar, bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir