Javascript toFixed() Metodu Kullanımı

Merhaba, bu yazımda javascript de matematiksel metot olan toFixed() metodu kullanımından bahsedecek ve örnekler ile çeşitlendirmeye çalışacağım. Bir önceki Javascript yazımda Javascript length Özelliği Kullanımı hakkında bilgi ve örnekler vermeye çalışmıştım. Eğer okumadıysanız ve length özelliğinin kullanımını bilmiyorsanız o yazıma da bakabilirsiniz.

Javascript toFixed() metodu, kendisine parametre olarak verilen sayının ondalık hane sayısının belirlenmesi için kullanılır. Küsurat olarak kaç hane gösterilmesi isteniyorsa sayı ile belirlenir. Metot yeni bir değişken oluşturup sonucu geri döndürür.

Örnek;

Çıktısı;

Sayının normal hali: 4.12345678

Sayının toFixed() ile küsuratı azaltılmış hali : 4.12

şeklinde olacaktır. Gördüğünüz gibi metot içinde 2 rakamı belirttik ve noktadan sonra 2 rakam görünmesini istemiş olduk. Bu metot virgül ile çalışmaz belirtmekte şimdiden fayda var.Nokta ile kullanmanız gerekir. Eğer hiç rakam girmezseniz küsurat komple yok olur.  Javascript ile matematiksel küsurat işlemleri yapacaksanız kullanmanızda fayda var bu metodu.

Diğer Örnek;

Çıktısı;

Sayının normal hali: 4.1234

Sayının toFixed() ile küsürati artırılmış hali : 4.12340000

şeklinde oldu. Burada şöyle bir durum var. Ben her durumda 8 haneli bir küsurat yazdırmış oldum. Sayım normalde 4 hane küsurata sahipken ben 8 belirttiğim için sonuna 0 ekledi.

Javascript toFixed() kullanımı bu şekilde. İnşallah faydalı olabilmişizdir. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir