Javascript pow() Metodu Kullanımı

Merhaba, javascript serisine devam ediyorum. Bu yazımda javascript de daha çok matematiksel işlemlerde kullanılan pow() metodu kullanımı hakkında bilgi ve örnekler vererek anlatmaya çalışacağım. Bir önceki javascript yazımda max() metodu kullanımı hakkında bilgi ve örneklere yer vermiştim. Eğer okumadıysanız okumanızı tavsiye ederim.

pow() metodu, kendisine verilen iki değerin üssünü bulur. Math.pow(5, 3); şeklinde kullanılır. Burada yapacağı işlem 5*5*5 işlemidir. Yani sonuç olarak 125 dönecektir.

Örnek;

Çıktısı;

Hesaplama Sonucu : 125


Diğer Örnek Hesaplama Sonucu : 125

şeklinde olacaktır. Dikkat ederseniz her iki örnek de sıkıntısız çalışmaktadır. Metoda gireceğiniz değerleri değişkenlerde de tutabilirsiniz. Fonksiyon örneklerde görüldüğü gibi üslü sayılarda işlemler yapıyor. Örnekleri çoğaltarak fonksiyon kullanımı pekiştirebilirsiniz.

Javascript de üslü işlemler yapmak için pow() metodu kullanımı bu şekilde. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

“Javascript pow() Metodu Kullanımı” üzerine 3 yorum

 1. Merhaba, ben küpkök hesaplamak istiyorum bu yüzden math.pow(değişkenin adı ,1/3) yazdım ama işe yaramadı yardım eder misiniz?

  1. Eren Merhaba, sanırım ufak bir hata yaptın. Çünkü küp kök için 1/3 çalışmakta. function Kup_kok() { this.x = 27; document.write(“Kup kökü; ” + Math.pow(this.x, 1 / 3)); } Kup_kok();

 2. Eren Merhaba, sanırım ufak bir hata yaptın. Çünkü küp kök için 1/3 çalışmakta.
  function Kup_kok() {
  this.x = 27;
  document.write(“Kup kökü; ” + Math.pow(this.x, 1 / 3));

  }
  Kup_kok();

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir